×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM
Çankaya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesindeki tüm derslikler, bilgisayar ve temel bilimler laboratuvarları bölümümüz öğrencilerinin kullanımına açık olup öğretim ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde modern cihaz ve araçlarla donatılmışlardır. Fakülte bünyesindeki laboratuvarların yanı sıra, Makine Mühendisliği Bölümünün tamamen kendisine ait çok sayıda laboratuvarı bulunmaktadır. Öğrencilerimiz öğrenimleri süresince birçok alanda elde ettikleri teorik bilgileri bu laboratuvarlarda bulunan ekipman ve yazılımları kullanarak uygulama ve deneyim kazanma fırsatlarını bulmaktadır.
Çankaya Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünde aşağıdaki laboratuvarlar bulunmaktadır:
Çankaya Üniversitesi Makine Mühendisliği Esnek İmalat Laboratuvarı CNC işleme merkezi, torna ve bunları destekleyen 5 eksenli bir robottan oluşmaktadır. Sistem 2 hammadde depolama alanı ve bir bitmiş ürün depolama alanı ile desteklenmektedir. Sistem, merkez bilgisayar üzerinde kurulu OpenCim yazılımı ile çalışmaktadır. Ayrıca, iki farklı bilgisayar üzerinde kurulu programlarla torna ve freze ayrı ayrı kullanılabilmektedir. Laboratuvar, imalat derslerinde kullanılmaktadır. Her öğrenci, laboratuvarda en az bir parça üretmektedir. Böylece öğrenci makinelere insan müdahalesi olmadan sistemi nasıl kullanabileceğini öğrenmektedir. Ayrıca sistem hassas işleme gerektiren araştırma projelerinde de kullanılmaktadır.  
Makine Mühendisliği Laboratuvarı, lisans öğrencilerine makine mühendisliği ile ilgili temel ölçümlerin uygulamasını yaptırmak üzere oluşturulmuştur. Bu laboratuvardaki cihazlar, deney ve ölçme dersi ve ilgili diğer dersler kapsamında kullanılmaktadır. Laboratuvarda yer alan temel cihazlar:
 • Veri Toplama Sistemi (2 adet)
 • Çekme-Basma-Sertlik Ölçme Deney Cihazı
 • Burulma Deney Cihazı
 • Yorulma Cihazı
 • Çarpma Deney Düzeneği
 • Gerinim Ölçme Eğitim Seti
 • Kiriş Deney Düzeneği
 • Sürünme Deney Düzeneği
 • Isı Transferi Deney ve Eğitim Seti
 • Motor Deney ve Eğitim Seti
 • Titreşim Seti
 • Rüzgar tüneli
CAD/CAM laboratuvarı, öğrencilerin bilgisayar destekli tasarım ve üretimdeki bilgi ve becerilerini geliştirmek için kurulmuştur. Makine mühendisliği müfredatına uygun olarak, öğrenciler bir yazılım aracıyla öğrendikleri Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) ve Bilgisayar Destekli İmalat (CAM) uygulamalarını, üniversitemizin makine atölyesindeki CNC freze makinesi ile gerçekleştirmektedirler. Buna ek olarak, bu laboratuvar yüksek, yüksek lisans ve doktora tez çalışmalarında kullanılabilir.
Laboratuvarda, ANSYS (Sonlu Elemanlar Analizi) ve FLUENT (Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği) yazılımları ile yüksek işlem kapasiteli 25 iş istasyonu bulunmaktadır. Yazılımların akademik araştırma ve eğitim lisansları mevcuttur. Laboratuvar, lisans ve lisansüstü öğrenciler tarafından ilgili dersler ve araştırma faaliyetleri için kullanılmaktadır.
Çankaya Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünde yer alan Mikro Akışkan Tasarım ve Karakterizasyon Laboratuvarı, yeni mikro akışkan cihazların ve yapıların analizleri, tasarımları ve testleri için bir altyapı sağlamaktadır.
Tasarım Laboratuvarı, lisans öğrencilerinin Mekanik ve Isıl Sistem Laboratuvarı dersleri kapsamında, deney tasarlama, deney sistemi kurma ve ölçüm yapma faaliyetlerini gerçekleştirmelerine uygun olarak oluşturulmuştur. Laboratuvarda, öğrencilerin grup olarak çalışmalarına imkan veren 10 adet çalışma masası bulunmaktadır. Her bir çalışma masasında, temel ölçüm cihazları (güç kaynağı, veri toplama cihazı, basınç ve sıcaklık ölçüm sensörleri, Pitot tube, vb.) ve temel el aletleri (tornavida, çekiç, testere, vb.) bulunmaktadır.
Öğrencilerimiz laboratuvar altyapımızda bulunan robot kol ve fabrika otomasyonuna yönelik cihazları kendi program kodları ile kullanarak robotik kontrol teknolojisi hakkında ilk tecrübelerini üniversitemizde edinirler.
Kaynak laboratuvarı, lisans öğrencilerinin imalat yöntemleri dersleri kapsamında pratik uygulama yapmaları amacıyla oluşturulmuştur. Laboratuvar 60 m2 alana sahip olup, yapılan kaynak işlemlerinde ortamdaki gazın giderilebilmesi amacıyla tüm kaynak makinalarının yanında davlumbazlar yer almaktadır. Laboratuvarda bulunan kaynak cihaz ve ekipmanlar şunlardır:
 • 4 adet MIG/MAG Kaynak Makinası
 • 3 adet TİG Kaynak Makinası
 • 2 adet Redresör (Örtülü Elektrot) Kaynak Makinası
 • 1 adet Giyotin Makas
 • 1 adet Kollu Makas
Çankaya Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’ndeki makine atölyesinde bir freze, bir torna, bir matkap, bir şerit testere, bir tezgah üstü taşlama makinesi, manuel kelepçeler ve ölçüm cihazları da dahil olmak üzere birçok ekipman bulunmaktadır. Makine atölyesi, öğrencilerin belirli bir parçanın üretimini, deney düzeneğini veya herhangi bir çalışma cihazını içeren herhangi bir araştırma / eğitim faaliyetine hizmet edecek şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, imalathane düzenli olarak İmal Usulleri dersinde hizmet vermektedir.